logo filosofie politika zajímavosti diskuze nadpis
Důchodová deforma a předražené zdravotnictví

  19.09.2010; 12:00

     Vypadá to, že díky účelové mediální masáži postupně převládne názor, že je třeba zásadně změnit důchodový systém a nalít další nehorázné peníze do zdravotnictví. Problém ovšem vězí v samotné podstatě státu a jde zároveň o nemoc všech velkých organizací, včetně soukromých. Jakmile se začne znepřehledňovat struktura výroby, správy ... a naroste počet lidí tak, že už nehrozí efektivní kontrola ze strany majitele, jakákoliv organizace začíná vykazovat nešvary známé ze socialistického hospodářství. Vlastník postupně ztrácí kontrolu a přehled, management si začíná hrát na panstvo a více či méně rozhazuje svěřené finanční prostředky, přibývají zbytečná pracovní místa, papírování, zaměstnanci zpohodlní a tak dále. Krátce řečeno, organizace se stává méně výkonnou a více nákladnou. To samé platí jakmile se v nějaké organizaci objeví možnost "obhospodařovat" větší finanční prostředky či možnost finančních půjček, vždy se najde dost ochotných privatizátorů, kteří tyto finance všelijakými způsoby z části převedou na svá konta. Například občanská sdružení vytváří dceřinné s.r.o., soukromé firmy přidružené výroby, množí se zbytečná pojištění a podobně. Dnes už je prakticky normou, že si vlády beztrestně půjčují a pohodlně žijí na dluh. Dluh se nakonec stejně umoří daněmi nebo státním majetkem. Způsobů, jak se nečestně a zároveň legálně obohatit na něčí úkor, je nepočítaně a systém zastupitelské "demokracie" si o rozkradení všelijakými vykuky přímo říká.
     Samozřejmě státu se půjčuje lépe než soukromé firmě, protože většina občanů, tedy teoretických vlastníků státu, nikam s penězi neuteče a reálně má na jejich užití zanedbatelný vliv. Milióny lidí se nikdy na jednotlivostech nemají šanci dohodnout a obecné závazky vyplývající z programových prohlášení jsou jen trapnou vějičkou pro naivky. Jen několik vládnoucích politiků se odváží naznačit prostou pravdu, že státní aparát je přebujelý a žije si nad poměry. Někteří lidé prostě kradou už jen tím, že přijdou do práce, která je naprosto zbytečná nebo dokonce škodlivá pro společnost. V dnešní době se v ČR už nerozhazují úspory předků, jsou-li vůbec nějaké, ale zadlužují se další generace nesmyslnými půjčkami na zajištění rodin politiků. Zastupitelská "demokracie" je skutečně nejdražší způsob vlády, narozdíl od skutečné, tedy přímé nebo téměř přímé, demokracie, která přijde mnohem levněji a vykazuje lepší výsledky viz Švýcarsko.
     Starobními důchody se straší už od převratu, kdy všelijací vykukové postupně rozkradli stát a začali si hrát na podnikatele. Slovy páně Kalouska máme prý "neudržitelný, nesolventní důchodový systém". Přitom se už zvýšil věk odchodu do důchodu a důchody samotné se řádně nevalorizují. Co bylo našetřeno na důchody za komunisty řízeného socialismu se po listopadu rozkradlo, vyhodilo na nesmyslné sanace bank a podobné finanční kejkle. Důchodců je dlouhodobě cca 1,4 miliónu, což není nijak závratné číslo. Na jedné straně jsou důchody 90 tisícové na druhé ani ne 3 tisícové, ale tyto extrémy nejsou důležité pro celkový výdaj. Průměrný starobní důchod je cca 10.000 Kč a máme něco přes 1,4 miliónu starobních důchodců. Tím se se dostaneme na celkovou částku maximálně 170-180 miliard Kč za rok, takže nic neudržitelného a nesolventního. Daleko horší je, že si stát vydržuje prakticky zcela zbytečné a přitom štědře placené zaměstnance. Novodobé parodii na panstvo jde jen o to urvat další miliardy z důchodového pojištění do soukromých kapes, jinak se nic nezmění. Rozhodně se nezlepší samotné financování a už vůbec ne hospodaření s odvedeným sociálním pojištěním. Když státní aparát nedokáže zajistit bezproblémový chod státu při 50-70% zdanění (přímé i nepřímé daně, různé poplatky mající charakter daně atd.), tak proč mu cpát do chřtánu další peníze? Sociální stát nefunguje, není-li dotován například prodejem strategických surovin (ropa, plyn, ...), kořistnickou válkou atd., jen generuje zdánlivě neřešitelné problémy. Prostě nefunkční úchylka posledních sto let, která budoucí generace přijde zbytečně draho. Mimochodem, paradoxem této vyšinuté doby je, že téměř všude se dnes brojí za rovnost pohlaví. Nicméně muži odcházejí do důchodu déle než ženy, přitom se obvykle dožívají nižšího věku, pracují převážně tvrději, za horších podmínek a i celkově déle. Slovo rovnost zkrátka někteří jedinci používají poněkud nestandardně a prochází jim to.
     Význam slov se v jakémkoli velkém společenství lidí postupně překrucuje k nepoznání. Proto naše z Ústavy "bezplatné" zdravotnictví draze platíme a je to čím dál tím horší. V podstatě už se pod různými záminkami chystá další zdražování. Ze zdravotních statistik jasně vyplývá, že nás kosí hlavně nemoci oběhové soustavy cca 50% a nádorová onemocnění něco přes 20%. Takže je poměrně zřejmé, že žijeme nezdravě a navíc v nezdravém prostředí. Co se týče samotného zdravotnictví, má samo více neléčených nádorů. Jeden z těch zákeřných a zhoubných se nazývá přebujelá administrativa, ta vyrůstá z podhoubí jenž se nazývá právní systém. Nemocná společnost ale zatím na toto nezná lék. Dalším zhoubným nádorovým onemocněním je farmaceutická lobby, lék na korupci je všeobecně znám, ale těžko se aplikuje a tak se používají jen různá placeba na uklidnění veřejného mínění. Dalším nádorem jsou za státní peníze vystudovaní felčaři, dryáčníci, mastičkáři a jiní lapiduchové, kteří jsou nesoudní a často neváhají vydírat nemocné v těžkých chvílích. O hospodaření zdravotních pojišťoven není třeba cokoli psát a je zcela lhostejné, jestli je jen jedna nebo je jich deset. Žádný z polistopadových ministrů zdravotnictví se nijak nevytáhl a většina z nich měla i krátkou funkční životnost. Možná by bylo na čase vytvořit tým skutečných hospodářů, který by nebyl spojen pupeční šňůrou se zdravotnickým prostředím. Zdravotnictví je třeba podat dávidlo, provést mu klystýr a řádně ho z venku i zevnitř vydesinfikovat. Po takové léčbě by se zjistilo, že peněz jde do této bezedné propasti příliš mnoho. Moderní zdravotnictví je živé paradoxně hlavně ze strachu, přehnané hygieny, mizerných potravin a zahálky.

RJ

diskuze k článku »»

V případě připomínek se obracejte na e-mail: admin@drzyobcan.cz
© Radek Jíra 2009-2010