logo filosofie politika zajímavosti diskuze nadpis
Předvolební agitka 2010

  27.05.2010; 18:30

     Vnímavější lidé dnes už skoro po celém světě běžně říkají něco v tom duchu, že "kdyby volby mohly něco změnit, byly by dávno zrušeny". Nezbývá než dodat, že jde o výstižný postřeh. Dokud se zásadně nezmění otrocké myšlení lidí a občané se spokojí s hrami a chlebem, tak mohou být politici v klidu. Žádná zásadní změna nenastane a skutečná demokracie je nemusí strašit. Dál se bude hrát nákladné divadlo se špatnými herci. V každém případě boj o moc nad státní pokladnou a majetkem je velice přitažlivý pro určitou sortu lidí a tak tu máme další parlamentní volby naplánované na 28.- 29. květen 2010. Stále je kupodivu co rozprodávat, třeba ČEZ. Ze státních zakázek taky nějaká ta miliarda ukápne a slušně placené funkce rovněž nejsou k zahození.
     Takže z čeho má volič možnost vybírat tentokrát? Jako vždy hlavně z hrozných a ještě horších, přičemž ti hrozní se stanou ještě horšími, sotva převezmou funkce. Občané se mohou spolehnout na jediné, že poctivě a s rozvahou neumí hospodařit nikdo z těch, co už byli zvoleni a vládli. Takže je nebudu vůbec zmiňovat. Komunistům neškodná opozice sluší a doufám, že na "věčné časy" bude. No raději déle. :-) Je skutečně trestuhodné, volit stávající parlamentní strany, které se už i díky personálnímu propojení naučily společně rozhazovat státní prostředky. Nicméně, máme tu opět několik nových či staronových politických subjektů, které se snaží přesvědčit voliče, že oni jsou ti vysnění politici, co to budou dělat jinak a lépe. Vezmu to krátce a jen ty strany, co mají, podle mého názoru, reálnou šanci alespoň trochu uspět.

TOP09 jsou většinou překabátění křesťanští demokraté, které by zřejmě Karel Kryl nazval demokrady. Nic zásadně nového nepředvedou, v ničem nebudou lepší než kdokoli jiný. Prostě pokračování staré politiky v novém hávu. Navíc se budou snažit předat státní peníze a majetky vykutáleným církvím. Kalousek je typický představitel politika, který by měl skončit na smetišti dějin po prvním veřejném vystoupení. Je tragédií doby, že se tak neděje.

Věci veřejné mají své desatero, které je ze třetiny rozumné, ze třetiny hrůzostrašné a ze třetiny nanicovaté i vzhledem k jejich předpokládanému podílu na moci. Navíc, nějak se mi nechce věřit vykutálenému R. Johnovi ani slovo o přímé demokracii, kterou bych jinak samozřejmě bral všemi deseti. Podle CVVM Sociologického ústavu AV ČR je to nejdůvěryhodnější politik. Je něco shnilého ve státě českém.

Strana práv občanů alias Zemanovci rovněž prosazuje přímou demokracii, program je až na nějaké socialistické prvky poměrně rozumný, ale těžko říci, čeho se lze od nich nadít v reálné politice. V mezinárodní politice je Zeman úplně vedle a naprosto spolehlivě podporuje tu nejhorší pakáž.

Machova Strana svobodných občanů je koncipována jako typická pravicová liberální strana. Program je poměrně rozumný, ale chybí mi v něm více prvků přímé demokracie. Zahraniční politika strany je poněkud naivní a jednostranně zaměřená.

Suverenita Jany Bobošíkové je typickou populistickou stranou, ovšem to neznamená, že některé prosazované názory nemají racionální jádro. Problémem strany je, že její intelektuální kapacita je mizivá a tak se z rozumných převzatých myšlenek po průchodu stranickou strukturou stanou děsivé koniny. Předpokládám, že se to bude líbit nemalému procentu stejně postižených voličů.

Pirátská strana je dle mého soudu perlou mezi malými stranami. Rozumný, zatím trochu jednostranný program, žádné velikášské nesmysly, předseda strany je sympatický rozumný týpek. Taková skvostná strana nemá zatím šanci výrazně uspět, snad v dalších volbách až si lidé trochu zvyknou na nové tváře a rozšíří se program.

     Na závěr tohoto krátkého předvolebního shrnutí situace si dovolím apelovat na případného čtenáře, ať vezme rozum do hrsti či kamkoli jinam, pomůže-li mu to, a nevolí stávající parlamentní politické strany ani TOP09. Zdá se, že myšlenka přímé demokracie začíná vystrkovat odvážněji růžky a kdo má alespoň zbytky rozumu či pud sebezáchovy, tak podpoří některou ze stran, které tuto formu vlády prosazují.

RJ

diskuze k článku »»

V případě připomínek se obracejte na e-mail: admin@drzyobcan.cz
© Radek Jíra 2009-2010